Our Staff and Governors

Governors

 

Mr R Bussell

Chair of Governors. Solicitor

Mr W Phelan

Chair of Education Committee.
Principal, Stamford Endowed Schools

Mr T Bogg

Chair of Finance Committee & Finance Advisor. Finance Business Partner

Mr A Mansergh Housemaster at Oundle School
Mrs K Pinder Finance Director

Dr R Sharpe

Senior Lecturer in Education

Mrs C Twigg Chair of Marketing Committe. Marketing Consultant
Mr I Tyler Managing Director
Mrs J Vincent Accountant
Mrs E Would Events Manager

The Chair of Governors, Mr Bussell, can be contacted in writing via the Clerk to the Governing Body, Mrs Caroline Yule, St. Hugh's School, Cromwell Avenue, Woodhall Spa, Lincolnshire, LN10 6TQ or email cyule@st-hughs.lincs.sch.uk 

Individual staff can be emailed by clicking on their names below. The main contact for parents should be the form teacher though during the holidays, please email the school office instead by clicking here.

 

Senior Leadership Team

 
     
Mr J Wyld Headmaster BA (Hons), PGCE
     
Mr R Goodhand Deputy Head (Academic & Operations) and Head of Mathematics BA (Hons), PGCE
     
Mrs N Wallis

Deputy Head (Pastoral) and Reception Class Teacher

BA (Hons), PGCE, Level 3 Forest School Practitioner
     
 

Nursery Team

 
     
Mrs L Wright  Nursery Teacher BEd (Hons)
     
Miss L Arliss         Nursery Assistant BA (Hons), Level 3 NVQ in Childcare Studies, Cache Level 3 Specialist Teaching & Learning in the Classroom, Level 2 in Barriers to Learning (Special Needs)
     
Miss E McCarroll Nursery Assistant  
     
 

Pre Prep Team

 
Mrs N Wallis Deputy Head (Pastoral) and Reception Class Teacher BA (Hons), PGCE, Level 3 Forest School Practitioner
     
Mrs H Revell Year 1 Class Teacher BEd (Hons)
     
Miss L Fish Year 2 Class Teacher MA, BA (Hons), PGCE
     
Miss E Henderson Year 2 Class Teacher BA (Hons), PGCE
     
Mrs S Harvey Teaching Assistant Level 3 Supporting Teaching & Learning in Schools, Level 2 Forest School
     
Mrs C Hawkins  Reception Teaching Assistant Level 4 HE Certificate in Early Childhood and Level 3 NVQ in Children's Learning, Care & Development
     
Miss S Locke Reception Teaching Assistant NVQ Early Years Care, Education Level 3
     
Mrs J Noden Teaching Assistant  
     
Mrs C Wingham 1:1 Teaching Assistant Foundation Degree Level 4 Early Years Education
     
 

Prep School Team

 
Mrs C Corner Head of Middle School (Years 3-5) and Year 3 Class Teacher BA (Hons), QTS
     
Mrs F Bonner-MacKenzie  Head of Senior School (Years 6-8) and Head of English and Year 8 Form Teacher MA (Hons), PGCE
     
Mrs K Appleton Year 4 Class Teacher BEd
     
Mr M Pickering Year 5 Form Teacher BSc, PGCE
     
Mrs B Costello   Head of Science and Year 6 Form Teacher BSc
     
Mme M Clayton  Head of Classics & Modern Languages and Year 6 Form Teacher PGCE, Licence Anglais (LCE), Cert in Special Needs (Dyslexia)
     
Mr V Jeffery Head of History & Geography and Year 7 Form Teacher BA, PGCE
     
Mrs S Warwick-Smith House Parent and PrimaryTeacher (Sport & RE) BPhEd, M.Ed, PGCE
     
Mrs A Foote Art and Design Teacher BA (Hons), QTS
     
Mme C Brabant  MFL Teacher GTP, DEUG, LCE
     
Mrs K Waite Head of Additional Learning MA (Cantab), NASENCO
     
Mrs K Eldridge   Classroom Assistant NVQ Level 3 Childcare and Education: Pre School Provision
     
Miss C Ellicker- Campling 1:1 Teaching Assistant NVQ Level 2 Supporting Teaching and Learning in Schools
     
Mr P Nicholl 1:1 Teaching Assistant NVQ Level 3 Childcare and Education
     
Miss E Reynolds 1:1 Teaching Assistant  
     
Mrs S Russon Teaching Assistant BSc, PGCE
     
Mrs M Sim 1:1 Teaching Assistant  
     
Mrs J McWatt Ind. Special Needs Consultant  
     
 

Music Department

 
Mr M Ferguson  Director of Music and Piano Teacher  
     
Mrs D Haynes Voice  
     
Mrs J Jenks Upper Strings  
     
Mrs R Hill Lower Strings  
     
Mrs S Wright Woodwind  
     
Mr R Richards Brass  
     
Mrs E Bishop Voice  
     
Mr P Botterill Drums  
     
  Sports Department  
     
Mrs K Felton Director of Sport BA (Hons), QTS
     
Mr G Short PE and Games Teacher BSc (Hons) QTS 
     
Mrs A Blee-Storey Netball Coach  
     
 

Support Staff

 
Mrs S Sim PA to Headmaster and Admissions Officer  
     
Mrs C Yule Finance Manager  
     
Mrs L Cobb Finance & Administration Assistant  
     
Mrs S Peterson  Marketing Officer  
     
Mr J Shaw IT Technician  
     
Mr P Hainsworth Site Manager  
     
Miss M Green Matron Certificate in Professional Practice for School Matrons
     
Mr L Wilson Catering Manager  
     
Miss T John Assistant Cook  
     
Mrs L Dobson Assistant Cook  
     
Miss G Futter Kitchen Assistant  
     
Mrs A Bennett Dining Room Assistant  
     
Mrs J Breslin Dining Room Assistant  
     
Mrs P Dennis Domestic  
     
Mrs J Ferris Domestic  
     
Mrs D Hughes Domestic  
     
Mr E Fisher Minibus Driver  
     
Mr A Brace Minibus Driver  
     
  Resident Assistants  
Miss Z Williams Resident Assistant  
Mr D Morrison Resident Assistant